Biztos jó, ha az lesz, amit mi akarunk?
Sámuel beszédében emlékezteti a népet régi eseményekre. (Mózes, Jákob történetei) – (3-5 perc)
Jákób története (3-5 perc)
Sámuel beszéde az Istennel való kapcsolat kettősségéről is szól. Mit tehet meg a nép és mik a tetteik következményei? Ha a saját fejük után mennek, annak a következményei is – jók is rosszak is – érvényesek. Amire Sámuel felhívja a figyelmet mindig aktuális: hűség az Istenhez.
Miről beszél Sámuel a népnek, és hogyan választják meg Sault. A királyválasztás menete és okai. (3-5 perc)
Szavak sorba rendezésével a történet mondatai kerülnek elénk. Beszélgetésre is használhatók. A mondatok végigvezetnek a történeten és kiemelik a fontos pillanatokat. (2-5 perc)
A következő feladatban be kell fejezni a mondatokat.
Mennyire értik a diákok a történetet, és annak történeti hátterét? Hogyan máshogy alakulhatott volna a történet! Beszélgetés a történetről. Először a diákok próbálják maguk befejezni a mondatot, ha nem sikerül, a tanár rávezetheti őket. Szükséges történelem ismeret is, jó ha van térkép. (10-12 perc)
A következő feladatok a szabad akarat és az Isten iránti hűség témakörét járják körül.
Kép alapján beszélgetés, mit jelent a szabadság, a kötöttség. Az Istenhez tartozás melyiket jelenti? (12-15 perc)
Pál szabadságról szóló mondatával, beszélgetés bevezetéséhez. Érdemes a megtalált szavakat egy papírra leírni, hogy ne felejtsük el. Pál apostol mondata a megfejtés: minden szabad nekem, de nem minden használ. Erről való beszélgetést indít ez a feladat. (5-8 perc)
Állítások alapján induló beszélgetés szabadságról, hűségről, az Istenhez tartozás öröméről. (10-15 perc)