Jónás
Ellentétpárok keresése a történet alapján. Ismeret feldolgozására és elmélyítésre. 5-10 perc
Szókereső játék. Definíciók alapján a szavak megtalálása a szórácsban.
Hiányos szöveg kiegészítése, szövegértési feladat is, a történet megértésére és az adott részlet értelmezésére is jó. Jónás imája, az igék hiányoznak belőle.
Gondolkodás kép alapján. A tanár vezetésével beszélgetés indító kép és hozzá kérdések. Milyen hasonlóságot fedezünk fel Jónás és a mi életünk között? Isten szerepe a nehézségeinkben, problémáinkban, és a tőle jövő megoldás.
Szavak mondatba rendezése. Összekeveredett szavakból a történet mondatainak összerendezése. Önmagában is lehet szövegértést segítő feladat, de beszélgetni is lehet róla. Ehhez a következő feladat segít.
A megfejtések alapján gondolkodjunk a mondatok üzenetéről, és a mi életünkben előkerülő kérdésekről. Párhuzam Jónás és a mi életünk között. A mondatok alapján elvezethetjük a diákokat a felismerésre, hogy Isten ma is él és működik a világban és a életünkben is.
Keresztrejtvény. Ismétlő feladat is lehet, a történet szereplőire, eseményeire kérdez rá.
A történet időrendben. Jónás történetét időrendbe tenni. Ismétlés, vagy a tananyag elmélyítése, megtanulása.
Gondolat Kerék. Beszélgetésindító feladat. Isten terve az életünkkel, mennyire engedjük be, hallgatunk-e rá? Jónás és a mai élet párhuzamai alapján.
Állatok anagramma. Anagramma játék állatnevekkel, vannak nehezebbek is benne. Jónás könyve végén elhangzik : és ott van a sok állat is. Ebből kiindulva egy játék, ami vezethet akár teremtésvédelmi beszélgetéshez is.
Kvíz Jónás könyve alapján. Ismétlésre, vagy a történet megjegyzéséhez, elmélyítésre.
Beszélgetésindító a harag témájában, Jónás haragjából kiindulva. Mit tudunk kezdeni a saját haragunkkal? Isten ebben hogyan jelenik meg? Lehet-e Istenre haragudni?
Babits Mihály: Jónás könyve, előadja Csuja Imre. Akár az egészet meg lehet hallgatni, bár kicsit hosszú, 20 perc. Közben lehet a szöveget kiosztva olvasni is.
Feladatok, gondolatok az irodalmi mű alapján:
3 részlet a műből, ennek meghallgatása után beszélgetés kérdések alapján. Az első rész Jónás és a tengerészek beszélgetéséből van, ahol Jónás önmagáról beszél, ki ő és miért menekül.
1.részlet:
Hozzá való beszélgetés, az irodalmi mű és a bibliai történet alapján. Felelős vagyok-e a másik emberért, beleszólhatok az életébe? Van dolgom a világ bajával?
2. részlet a versből Jónás imájából részlet a hal gyomrában. Miért csak a bajban kiáltunk Istenhez? Jónás hogy éli meg ezt a helyzetet? Mélységek, elhagyatottság, nehézségek témában.
Hozzá való beszélgetés:
3.részlet Isten és Jónás párbeszéde arról, miért haragszik Jónás és Isten válasza a haragjára.
Hozzá való beszélgetés. Mit kezdünk a haragunkkal? Mikor haragszunk, és mi az oka? Isten kegyelme a haragnál is erősebb.
Keresztrejtvény, melyből egy nagyon fontos szó jön ki. Mit jelent ez a szó? Beszélgetős, de ismeretet ellenőrző is. Isten kegyelmének jelenlét az letünkben, megtapasztalás, felismerés. Beszélgetés a kegyelem szó fontosságáról, értelméről.